Aktuální informace - TURECKO

1. PODMÍNKY PRO VSTUP DO TURECKA:

Při cestách do Turecka je zapotřebí vyplnit „vstupní formulář“ a předložit potvrzení o ukončeném očkování od kterého uplynulo alespoň 14 dní, nebo potvrzení o prodělané nemoci Covid-19 v posledních 6 měsících před vstupem do Turecka nebo negativní PCR test provedený v rozsahu 72 hodin před příletem do Turecka či antigenní test provedený v rozsahu 48 hodin před příletem do Turecka. 

1.1 Očkované osoby

Turecko umožňuje vstup na své území všem osobám s dokončeným očkováním bez nutnosti předložení PCR-testu.

- Cestující z České republiky, kteří podstoupili plnou vakcinaci mohou po 14 dnech vstoupit na území Turecka bez povinnosti PCR-testu.  

- Je nutné předložit potvrzení o provedeném ukončeném očkování, které je uznáváno v zemi původu místními orgány státní správy (národní očkovací certifikát) a obsahuje QR kód.  

- Jsou přijímána potvrzení o očkování vakcínami uznanými WHO nebo Tureckem. V případě jednorázové vakcíny musí být dodržena 14-denní lhůta před cestou do Turecka. U dvourázových vakcín musí být dodržena lhůta 14 dní po druhé dávce. Posilující dávky nejsou zatím vyžadovány. 

Poznámka: Zastupitelskému úřadu České republiky v Ankaře není známo v jaké podobě jsou turecké úřady připraveny přijmout doklad. Doporučujeme proto použít národní certifikát vydaný Českou republikou v jazyce anglickém a před zamýšlenou cestou se obrátit na svého dopravce/poskytovatele služeb, zdali tyto jsou akceptovatelné a případně rovněž na Velvyslanectví Turecké republiky v Praze.

Následující opatření, vztahující se na neočkované osoby nad 15 let:

- povinnost předkládat negativní PCR testy ne starší 48 hodin při vstupu na hromadné veřejné akce (koncerty, kina, obchodní centra)

- povinnost předkládat tytéž testy při cestování veřejnou meziměstskou vnitrostátní dopravou v TR (letadla, vlaky, autobusy)

1.2 Osoby s prodělaným Covidem

Turecko umožňuje vstup na své území všem osobám s potvrzením o prodělání nemoci Covid-19 bez nutnosti předložení PCR-testu.

Vstup do Turecka je povolen pro všechny osoby, které se prokáží potvrzením o prodělaném onemocnění Covid-19 v posledních 6 měsících před vstupem do Turecka. Od 1. 7. 2021 lze předložit potvrzení o prodělaném onemocnění pouze v případě, že od prvního pozitivního testu uplynulo nejméně 28 dní, ale ne více než 6 měsíců.

Všechna potvrzení musí být v anglickém jazyce.

Není známo v jaké podobě je tento certifikát popřípadě uznáván a uvedené je nutné konzultovat s Vaším dopravcem a příslušnými tureckými úřady jako Velvyslanetcví Turecké republiky v Praze. Informace o EU certikátech, kde je zařazena tovněž Turecká republika lze konzultovat na stránkách Evropské komise.

Na webových stránkách Generálního ředitelství pro civilní leteckou dopravu (pozn.: míněno Turecké republiky) pro Česko je v jazyce tureckém mj. uvedeno (pozn.: ve volném pracovním překladu), že " ti, kteří předloží doklad vydaný oficiálními orgány příslušné země, který uvádí, že měli onemocnění v posledních 6 měsíců nebude požadováno předložení zprávy o PCR/rychlém antigenním testu s negativním výsledkem a na tyto osoby nebudou uplatněna karanténní opatření. (...) prokazující, že měl onemocnění, (...)" 

1.3 Testované osoby

Pro cestovatele, kteří nejsou očkováni nebo nedisponují potvrzením o prodělané nemoci Covid-19, platí níže uvedená dosavadní opatření.

Je vyžadován test PCR (provedený v rozsahu 72 hodin před příletem do Turecké republiky) nebo antigenní test (provedený v rozsahu 48 hodin před příletem do Turecké republiky), ale tento lze nahradit jiným způsobem, jako je například doklad o dokončeném očkování či prodělané nemoci (zotavení) COVID-19. Upozorňujeme, že pokud cestujete v jiné ose než Česko – Turecko – Česko, tak podmínky mohou být jiné a je zapotřebí si zjistit uvedené dle podmínek daných zemí odletu.

Poznámka: Zastupitelskému úřadu České republiky v Ankaře není známo v jaké podobě jsou turecké úřady připraveny přijmout doklad. Doporučujeme proto použít národní certifikát vydaný Českou republikou v jazyce anglickém a před zamýšlenou cestou se obrátit na svého dopravce/poskytovatele služeb, zdali tyto jsou akceptovatelné a případně rovněž na Velvyslanectví Turecké republiky v Praze.

1.4 Děti

Děti mladší 12 let jsou od povinnosti očkovacích certifikátů nebo negativních PCR či ATG testů osvobozeny.

1.5 Příjezdový formulář

Každý cestující musí vyplnit Vstupní formulář. Tento formulář je nutné vyplnit v rámci 72 hodin před odletem do Turecka.

Vstupní formulář - on-line forma (vyplnění nutné nejpozději 72 hodin před cestou do Turecka)

2. PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Obligatorní povinnost nošení roušek na veřejnosti ve vnitřku budov a zachovávání rozestupů.

2.1 Postup při nákaze Covidem

Karanténa při kontaktu s nakaženým je zkrácena od 29. 12. 2021 na 7 dní, pokud se neobjeví symptomy. Je možné ji také ukončit na základě negativního PCR testu provedeného pátý den od započetí (až na výjimky na vlastní náklady testovaného). Do karantény dále nemusí i přes blízký kontakt s nakaženou osobou od 13. 1. 2022 nastoupit osoby, které buďto nemoc prodělaly v posledních třech měsících, nebo byly očkovány v témže období třetí/čtvrtou posilující dávkou.

Co mám dělat, pokud mi vyšel pozitivní test na COVID-19 při pobytu na území Turecké republiky?

Případné projevy onemocnění COVID-19 nemusí být viditelné a je zapotřebí se řídit nařízením tureckých úřadů. Případně komunikujte s ubytovacím zařízením/delegátem cestovní kanceláře možnost opakování testu na vlastní náklady (pozn.: uvedené však nezaručuje změnu podmínek).

3. UŽITEČNÉ KONTAKTY

Odkazy na místní instituce:

Ministerstvo vnitra Turecké republiky

Ministerstvo zdravotnictví Turecké republiky

Ministerstvo dopravy Turecké republiky

Aerolinky Turkish Airlines

Ředitelství civilního letectví

TCDD – stránky železničního dopravce

Turecká tisková agentura Anadolu Agency

Seznam laboratoří na stránkách Ministerstva zdravotnictví Turecké republiky

4. PRAVIDLA PRO NÁVRAT DO ČR

Při návratu ze zahraničí od 9.4.2022 není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti.

ODKAZY K NAHLÉDNUTÍ ČI KE STAŽENÍ POTŘEBNÝCH DOKUMENTŮ K VYCESTOVÁNÍ/NÁVRATU Z/DO ČESKÉ REPUBLIKY

Hygienické standardy na palubách letecké společnosti SmartWings
Aktuální informace k vycestování do/z Turecka + důležité kontakty
Odkaz k on-line registraci Vstupního formuláře - on-line forma

Katalogy zájezdů 2022

Spojte se s námi na sociálních sítíchFacebook Google Plus Twitter Skype

Ancora call centrum: 583550370
Sleva za včasný nákup do 7. 2. 2022

Hot tip

ANCORA, Bulharsko, Primorsko, Hotel Ancora Beach

Bulharsko

15.6.2022 - 22.6.2022
9 990 Kč

ANCORA, Bulharsko, Primorsko, Hotel Queen Nelly

Bulharsko

15.6.2022 - 22.6.2022
10 970 Kč

ANCORA, Bulharsko, Elenite, Hotel Royal Park

Bulharsko

15.6.2022 - 22.6.2022
12 990 Kč

ANCORA, Bulharsko, Kiten, Hotel Kamenec

Bulharsko

15.6.2022 - 22.6.2022
12 990 Kč

ANCORA, Itálie, Bibione, Hotel Miramare

Itálie

17.6.2022 - 26.6.2022
16 256 Kč

ANCORA, Řecko, Korfu, Hotel Ionian Princess

Řecko

17.6.2022 - 24.6.2022
18 290 Kč

ANCORA, Turecko, Alanya, Hotel Anitas

Turecko

18.6.2022 - 25.6.2022
19 590 Kč

ANCORA, Turecko, Side, Hotel Sandy Beach

Turecko

18.6.2022 - 25.6.2022
26 490 Kč

Všechny last minute zájezdy

+420 583 550 370