Nic nenalezeno

Informace

 

Hlavní město: Valletta
Státní zřízení: parlamentní republika
Rozloha: 316 km²
Počet obyvatel: 400 000
Hustota zalidnění: 1 267 ob. / km2
Nejvyšší bod: hora  Ta' Dmejrek (253 m n.m.)
Úřední jazyk: maltština, angličtina
Měna: Euro (€)
Časový posun: žádný, středoevropský čas
Doba letu: cca 2,40 hod.

MALTA, na zemi neexistuje jiné místo, kde by bylo možno na tak malém prostoru vidět tolik pozoruhodností ze všech období dlouhých dějin lidstva, jako na maltských ostrovech - od doby kamenné až do nedávné minulosti. Historie vás pronásleduje doslova na každém kroku - působivé kulturní památky, velkolepé paláce, písečné a skalnaté pláže, to vše a ještě mnohem víc najdete na pouhých 246 kilometrech čtverečních ostrovu Malta. Maltské souostroví se nachází v samém srdci Středozemního moře a se skládá z celkem 5 ostrovů - největší a nejobydlenější ostrov je Malta, dále souostroví tvoří malebný ostrov Gozo, překrásné Comino s pouze několika obyvateli a neobydlené Cominoto a Filfla. Vody, které omývají pobřeží těchto kouzelných ostrovů, jsou průzračně čisté a plné života. Malta je rájem pro potápěče, a proto zde všude naleznete potápěčské základny, kde si lze vypůjčit potápěčskou výstroj. Jako v bývalé anglické kolonii se zde hovoří anglicky. Proto je ostrov oblíben i jako místo jazykových kurzů, které spojují efektivní výuku s rekreací a poznáním.

Gozo
Šest kilometrů severozápadně od Malty leží nádherný ostrov Gozo. Hlavní město tohoto ostrova Victoria je známo spíše pod jménem Rabat. Mgarr je nejdůležitější přístav na ostrově a jeho součástí je také přístaviště jachet. Malý ostrov nymfy Calypso, který se ve starověku nazýval Ogyda, je obilnicí maltského souostroví. Je menší, zelenější a klidnější (méně než desetina obyvatelstva Malty). Terasovitá pole, která poprvé založili Arabové před více než 1000 lety a která jsou tak typická pro Maltu, naleznete na ostrově Gozo na každém kroku. Vládne tady zvláštní klid a pohoda. Tuto atmosféru na návštěvníky dýchá nejenom krajina, ale je typická i pro obyvatele, kteří jsou známí svým zvláštním založením. Kdo si chce odpočinout, pro toho je Gozo ideálním místem.

Comino
Ještě klidnější je ostrov Comino, který je nejmenším ostrovem maltského souostroví. Žije zde jen několik rolníků a žádné auto ani jiné vymoženosti neruší božský klid. Existuje zde také pouze jeden hotel, který je samozřejmě zařízen na vodní sporty a stojí přímo na pláži. Kdo si s mořem tyká, najde zde ráj na zemi. Četné zátoky, skaliska a křišťálově čistá azurová voda tvoří ideální podmínky pro všechny druhy vodních sportů, zvláště ale pro potápění. Comino je spojeno lodní dopravou jak s ostrovem Gozo, tak i s Maltou. Návštěvník může využívat širokou nabídku vodních sportů i objevovat historii prostřednictvím bezpočtu památek (Maltě se také říká „největší přírodní muzeum na světě“).

POLOHA HOTELŮ NA MAPĚ


Zobrazit místo Malta na větší mapě


CESTOVNÍ DOKLADY
Občané České republiky potřebují ke vstupu do Maltské republiky pouze platný cestovní pas. Maximální délka bezvízového pobytu je 90 dní.

MĚNA
1 Euro (€), kurz cca € 1 =  27 Kč.

VÍZA, REŽIM VSTUPU
V souladu s dohodou o zrušení vízové povinnosti není k pobytu v délce až 3 měsíce vízum vyžadováno. Přihlašovací povinnost za turisty plní automaticky hotely a jiná ubytovací zařízení.

ÚŘEDNÍ JAZYK
Úředním jazykem je maltština a angličtina.

ZASTOUPENÍ AIR MALTA A MALTA TOURISM AUTHORITY V ČR
Malá Štupartská 7, Praha 1. Tel. 224815378; fax. 224815379, www.malta-info.cz, www.malta-dovolena.cz

KONZULÁT ČR NA MALTĚ
Honorary Consulate of the Czech Republic
No. 7 Pjazza Celsi
Naxxar
NXR 03
Tel.: 00356 21 414120
Mob.: 00356 9949 7478


LETECKÁ DOPRAVA
Zajištěna leteckou společností AIR MALTA, typ letadel Airbus 320.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Turistům se doporučuje před cestou uzavřít zdravotní pojištění. První pomoc je poskytována zdarma, pobyt v nemocnici je pouze za úhradu.

OČKOVÁNÍ
Nevyžaduje se zvláštní očkování.

PODNEBÍ
Na Maltě je celý rok mírné podnebí s nepatrnými srážkami, takže návštěvníci se už v květnu mohou těšit z letních teplot. Léta jsou horká, v červenci a v srpnu s teplotami přes 30 °C. Vlivem vlhkých a horkých afrických větrů může být velmi horko i v září a v říjnu. Vhodné pro koupání jsou měsíce květen a říjen, kdy má voda teplotu 18 - 25 °C. Nejčastější srážky jsou v měsících říjnu a únoru. Pro zdejší podnebí je charakteristické suché léto a teplá deštivá zima. Od dubna do září se nad ostrovy klene blankytná a čistá obloha. Průměrná roční teplota 19 °C je dost vysoká. Průměrná červencová teplota se pohybuje kolem 26 °C a tento měsíc je také nejštědřejší na sluneční svit. Letní žár zmírňují severozápadní větry, které se nazývají mistral. Koncem září teplá sezona pomalu končí a začíná období dešťů. Říjen a listopad jsou zpravidla teplé, i když deštivé. Zima je na Maltě velice mírná a místní obyvatelé prakticky nevědí, co je to sníh. Průměrná denní teplota v prosinci je 14 °C, v lednu 12,3 °C.

TEPLOTY VODY A VZDUCHU

 Měsíc    Teplota vody °C      Teplota vzduchu °C (max/min)
 Květen              18,4                         23,1 / 15,1
 Červen              21,1                         27,4 / 18,6
 Červenec              24,5                         30,2 / 21,2
 Srpen              25,6                         30,6 / 21,8
 Září              25,0                         27,8 / 20,4
 Říjen              22,2                         23,8 / 17,2


OTEVÍRACÍ DOBA
Maltské banky a obchody jsou otevřeny od pondělí do pátku od 8.30 do 12 hodin a od 13 - 19 hodin. Obchody kromě toho od pondělí do pátku od 16 - 19 hodin. Všechny banky akceptují šeky, musejí být však vystaveny v maltských librách a nesmějí mít nižší hodnotu než 70 ML na jeden šek. V mnoha hotelích, restauracích a obchodech akceptují platební karty. V současné době jsou nejrozšířenější Eurocard a VISA.

POŠTA/TELEFON
Maltské poštovní úřady jsou po celý rok otevřeny od pondělí do pátku od 7.30 do 12.45 hodin. Telefonní spojení spravuje na Maltě "Telemalta Corporation". Hovory v rámci Malty jsou hovory místní, při hovorech z Goza na Maltu je třeba nejprve vytočit číslo 8.  Telefonní budky jsou k nalezení na většině náměstí a ulicích a většinou jsou na karty, jen vzácně na mince. Telefonní karty se dají zakoupit v trafice, papírnictví, hotelu, baru nebo kiosku u silnice.  Povezete-li s sebou mobil, Eurotel, T-Mobile i Vodafone mají s tamním operátorem roamingovou smlouvu. Poštovní schránky jsou červené a poštovní známky se dají zakoupiti v obchodech se suvenýry, v hotelu či trafice.

JÍDLO V RESTAURACÍCH
Kromě maltských specialit a čerstvých ryb, jež jsou ostatně na Maltě velmi levné, můžete najít typická britská, francouzská, italská a řecká jídla. Kdo chce mít jistotu, že dostane čerstvé ryby, měl by si je vybrat u pultů, kde jsou vystaveny na podnosech. Na Maltě je běžné, že jsou hosté v restauracích uváděni na místa, často jim je předtím nabízen aperitiv u barového pultu. Bary, lokály a kavárny jsou většinou otevřeny od 9 hodin ráno až do 1 hodiny v noci.
Speciality: Aljotta - polévka z ryb a česneku, Ferek - králík, Ravijul - maltská varianta ravioli, Ricotta - maltská sýrová specialita, Bigilla - velké fazole, Timpana - pečené makarony v těstíčku.
Pivo: Maltské pivo je vynikající. Lze ale zakoupit i zahraniční značky.
Víno: můžete si vybrat z velké palety lehkých, kvalitních a přesto cenově dostupných maltských vín. Také zahraniční druhy jsou k dostání.
Ovoce: Je možno vybírat z velkého množství jak domácího, tak dováženého čerstvého ovoce. Nejlepší maltské ovoce: pomeranče, citrony (od prosince do března) a vinné hrozny. Vynikající jsou také jahody (poněkud menší ale chutnější než dovážené druhy), melouny, moruše, mandarinky, granátová jablka a fíky.


ORIENTAČNÍ CENY
mléko 1 l = 0,60 €, minerální voda 1 l = 0,45 €, chleba bochník = 0,35 €, jablka 1 kg = 0,80 €, banány 1 kg = 0,90 €, pomeranče 1 kg = 1,10 €, pivo plechovka = 0,70 – 1,60 €, 1 kopeček zmrzliny = 0,70 €, lehátko = 3 € / den, slunečník = 3 € / den, pronájem surfu = 7 € / hod., pronájem loďky = 5 – 8 € / hod., pronájem potápěčského vybavení = 10 €, celý den potápění se zařízením = 60 €, jízda na koni = 8 € / hod., trajekt na Gozo =  4 €.

SUVENÝRY
Maltské tkané a hrnčířské výrobky, sklo, keramika, panenky, měděné a mosazné předměty. Malta je věhlasná díky svým zlatým a stříbrným filigránům a ručním krajkám. Typicky maltské suvenýry lze zakoupit na Náměstí St. John´s popř. na letišti, kde je nepřetržitě otevřen „Duty Free Shop“.

SPORT
Klasické vodní sporty. Malta je rájem pro potápěče, a proto naleznete všude na pobřeží potápěčské základny, kde vám zapůjčí i výbavu.

PAMÁTKY
Na listině světového dědictví UNESCO jsou tři maltské památky, které byste určitě měli navštívit: Hypogeum, prehistorické chrámy Hagar Qim - Mnajdra a město Valletta. Z dalších památek, lze doporučit zejména návštěvu chrámových komplexů Ta Hagrat a Tarxien z 3. tisíciletí př. n. l., města Mdinu a Rabat, malebný přístav Marsaxlokk nebo Modrou jeskyni, ostrov Gozo, město Victoria, centrum ostrova a chrámy v Ggantiji.

ZAJÍMAVOSTI
Na Maltě nežije téměř žádná divoká zvěř. Působil zde malíř Caravaggio. Ve vallettském přístavu se v roce 1997 natáčel televizní seriál Hrabě Monte Christo s G. Depardieu v hlavní roli. Chrámy v Ggantiji jsou starší než egyptské pyramidy; pocházejí z let 3900-3300 př. n. l. Na ostrově Gozo prý přistál bájný Odysseus a měl zde strávit celých sedm let.

VEŘEJNÉ DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY
Všechna města a vesnice na ostrově jsou spojena s hlavním městem Vallettou intenzivní autobusovou dopravou. Jednotlivé autobusové linky lze jednoduše rozpoznat podle čísel. Málokdy se čeká déle než deset minut, jízdenky jsou velmi levné, platí se u řidiče. Noční autobusy na Maltě neexistují, denní autobusy končí kolem 22 hodiny. Taxi lze lehce rozpoznat podle bílé barvy a červené číselné tabule s černými písmeny. Každé taxi je vybaveno taxametrem, dopravné kontroluje stát.

PŮJČOVNY AUTOMOBILŮ
Nájem vozů na Maltě je velmi výhodný. Jezdí se vlevo a platí pravidlo pravé ruky. Většina silnic ovšem má důsledně určenou přednost pomocí STOP značek. Rychlostní limity - 40 km město, 64 km mimo město (údaje jsou udávány v mílích). Existují nesčetné možnosti, jak a kde si pronajmout vůz. Nejlevněji pořídíte vozidlo přes víkend. Minimální věk pro zapůjčení vozidla je 25 let, nejvyšší 70 let. Za přirážku za plné pojištění je možno si půjčit vůz již od 21 let. Ceny za denní pronájem automobilu včetně určitého počtu najetých kilometrů a pojištění se pohybují od 15 € podle typu vozu.

ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ
Mezinárodní nebo jiné řidičské průkazy je možno si nechat bezplatně ověřit na policejním prezidiu (Police Headquaters) ve Florianě. Turisté, kteří používají vlastní vůz, toto ověření nepotřebují. Zelená mezinárodní pojišťovací karta je uznávána i na Maltě. Není proto nutno uzavírat dodatečné pojištění povinného ručení.


PRONÁJEM KOL A MOTOCYKLŮ
Pronájem kol a motocyklů není na Maltě obzvláště populární, ale určitě je to levný způsob jak poznat ostrov. Minimální věk na půjčení je znovu 25 let a více a na motocykly a mopedy je nutný řidičský průkaz. Není dovoleno řídit motocykl či moped bez helmy.


PARKOVÁNÍ
Kvůli nedostatku parkovacích míst převážně ve velkých a rušných městech jako je Valletta či Sliema je problém najít vhodné parkovací místo. Na Maltě existuje množství zón, ze kterých Vám může být automobil odtažen, tudíž je nutné být velice obezřetný při výběru místa k parkování.

TRAJEKT
V době od 8 do 18 hodin je v provozu každou půl hodinu trajekt mezi Vallettou - „Marsamxett“ a Sliemou - „The Ferries“. Jedná se o rychlé spojení, které trvá pouze 5 minut. Gozo trajekt je zajišťován společností Gozo Channel Company. Spojení mezi Maltou a Gozem funguje většinou po celý den. Přes zimu končí v noci okolo 2 hodiny a přes léto pak je v provozu po celou noc. Gozo je od Malty vzdáleno pouhé 4 míle a cesta trvá okolo 20 minut. Vyjíždí se z „Tail“ Cirkewwa na Maltě a přijíždí se do přístavu Mgarr na Gozu.

Video k destinaci:

Přihlaste se k odběru novinek

Nevíte si rady

s výběrem Vaší dovolené?

Neváhejte nás kontaktovat

Rádi listujete nabídkou
zájezdů v katalogu?

Zde si jej můžete prohlédnout

Upřednostňujete při koupi zájezdu

spíše osobní kontakt s prodejcem?

Navštivte některého z našich partnerů
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.