Nic nenalezeno

Informace   


Hlavní město: Lisabon (564 657 obyvatel)
Rozloha: 92 391 km2
Počet obyvatel: 10 708 692
Hustota zalidnění: 114 ob. / km²
Jazyk: portugalština
Nejvyšší bod: Ponta de Pico (2 351 m n.m.)
Státní zřízení: parlamentní republika


Portugalsko, od 5.10.1910 oficiálně Portugalská republika, leží na březích Atlantského oceánu (celková délka pobřeží 1793 km) na samém jižním cípu Evropy v západní části Pyrenejského poloostrova. Španělsko, jako jediný pevninský soused, tvoří s Portugalskem společnou hranici o délce 1214 km. Na území Portugalska se za posledních 3000 let vystřídalo mnoho civilizací. Féničané, Kelti, Řekové, Kartaginci, Římané i Arabové – všichni pozměnili a poznamenali vývoj této části Evropy. V průběhu 15. století, za působení prince Jindřicha Mořeplavce, to byli naopak samotní Portugalci, kteří svými námořními objevy změnili tvář celého světa a stali se tak průkopníky zámořské expanze. Obsazení Ceuty v roce 1415, obeplutí Mysu Dobré naděje Bartolomeem Diasem roku 1488 a vyloděním Vasca de Gamy v Indii roku 1498 zajistilo Portugalsku rozsáhlé koloniální državy i světový věhlas. Největší kolonií se stala Brazílie, k dalším patřily Angola a Mosambik. Význam tehdejších kolonií dokládá fakt, že i v dnešní době je zde používána portugalština a obyvatelé vyznávají katolictví.
Četná horská pásma pokrývají severní, střední i východní část země, západní a jižní část je tvořena nížinami se strmým skalnatým pobřežím. Sopečná souostroví Azory a Madeira, které Portugalsku náleží, leží na styku dvou litosférických desek, což má za následek větší riziko zemětřesení. Sever a západ Portugalska se vyznačuje mírným oceánským podnebím, zatímco jih je ovlivněn subtropickým středomořským klimatem (suché horké léto a mírná vlhká zima).
V minulosti se řada Portugalců vystěhovala do jiných evropských zemí s vyšší životní úrovní, dnes se Portugalsko naopak pozvolna stává jednou z cílových zemí přistěhovalců. Celkový počet obyvatel země se pohybuje již přes 10,5 milionu obyvatel. 93% z nich je římskokatolického vyznání, asi 3% jsou evangelíci.
V roce 1986 země vstoupila společně se Španělskem do Evropského společenství. V roce 1999 vstoupila do Eurozóny a předala Číně Makao. V roce 2007 během třetího portugalského předsednictví EU, byla formulována a podepsána Lisabonská smlouva s hlavním cílem reformovat instituce Evropské unie a její fungování.
Výrazné příjmy plynou z cestovního ruchu. Nejatraktivnější turistická střediska jsou Lisabon, Porto, Coimbra, pobřeží Algarve, ostrovy Madeira a Azory. Portugalsko navštíví ročně cca 20 milionů turistů.
Lisabon (v roce 2010 přes půl milionu obyvatel), součást třímiliónové metropolitní oblasti Região de Lisboa a od 12. století hlavní město Portugalska, je kulturním, dopravním, ale především ekonomickým centrem země. Střediskem metropolitní oblasti s 1,5 milióny obyvatel je Porto s 240 000 obyvateli a je důležitým severoportugalským přístavem v ústí řeky Douro. Mezi další velká města v hustě zalidněném severozápadním Portugalsku patří Braga (sídlo arcibiskupství a náboženské středisko) a Guimarães. Ve středním Portugalsku pak Coimbra (157 000 obyvatel, sídlo nejstarší portugalské univerzity), v Alenteju historická Évora a na jižním pobřeží Faro či lisabonskou smetánkou oblíbené Cascais.

Video k destinaci:

Přihlaste se k odběru novinek

Nevíte si rady

s výběrem Vaší dovolené?

Neváhejte nás kontaktovat

Online katalog leteckých zájezdů na sezónu 2024.

Prolistovat nebo stáhnout zde

Upřednostňujete při koupi zájezdu

spíše osobní kontakt s prodejcem?

Navštivte některého z našich partnerů
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.