Spojené arabské emiráty (Al-Imarát al-Arabíja al-Muttahida) – The United Arab Emirates.
Rozloha: 83 600 km2
Počet obyvatel: 4 975 593
Hustota zalidnění: 60 / km2
Jazyk: arabština
Nejvyšší bod: hora Džabal Jibir (1 527 m n.m.)
Státní zřízení: federace
Hlavní město: Abú Dhábí (1 500 00 obyvatel)
Spojené arabské emiráty vznikly 2. prosince 1971 po ukončení britské ochrany nad malými arabskými kmeny na pobřeží Perského zálivu. Členství ve federaci bylo nabídnuto i Bahrajnu a Kataru, tyto emiráty ale daly přednost samostatnému rozvoji. Dnes Spojené arabské emiráty představují spojení tradičního rodového systému a islámské náboženské tradice s moderním tržním hospodářstvím, liberálním přístupem k cizincům a celkovou náboženskou tolerancí, což je v arabském světě výjimečné. V čele státu je prezident, kterým je od listopadu 2004 Jeho Výsost šejch Khalifa bin Zayed Al Nahyan, vládce emirátu Abu Dhabi, který nastoupil po smrti svého otce šejcha Zayeda. Prezident je zároveň předsedou Nejvyšší rady, která je složena z vládců jednotlivých emirátů.
Vnitropolitická situace v SAE je stabilní. Zvláštností je mimořádně silná diferenciace společnosti na místní Araby (18 %) a cizince. Hospodářská prosperita je lákadlem tisíců legálních i ilegálních migrantů především z Indie, Pákistánu, Iránu, Sýrie, Egypta, Bangladéše a Filipín, kteří do SAE přijíždějí za prací a bez nichž by zmiňovaná prosperita v podstatě nemohla existovat.
Dle odhadu 77 700 km2 bez ostrovů, 83 600 km2 s ostrovy; hranice se Saudskou Arábii (v poušti) nejsou z části přesně vymezeny.
4,9 mil. (poslední odhad EIU z listopadu 2006). Hustota osídlení je velmi nerovnoměrná, hlavní sídla jsou soustředěna na mořském pobřeží a rozsáhlá pouštní oblast je téměř neobydlená.
FORMULÁŘE K CESTĚ DO SPOJENÝCH ARABSKÝCH EMIRÁTŮ
Formulář k žádosti o vízum
Návod k vyplnění formuláře k žádosti o vízum
Obecné pokyny k odbavení
LETECKÁ PŘEPRAVA
Letecká doprava je zajišťována leteckou společností Travel Service, Smart Wings nebo leteckou společností Emirates Airlines. Konkrétní letecká společnost je uvedena u každého zvoleného termínu a hotelu.
LETECKÁ PŘEPRAVA - EMIRATES AIRLINES
Přeprava našich klientů na trase Praha – Dubaj a zpět, s pátečními a úterními odlety je zajišťována leteckou společností Emirates Airlines. Společnost Emirates Airlines disponuje letovou flotilou tvořenou velkokapacitními letouny Airbus a Boeing. Naši klienti budou využívat přímé lety bez mezipřistání na palubě komfortního letounu Airbus A 330-200.
Letecká společnost Emirates Airlines provozuje přímé lety z Prahy do Dubaje a zpět každý den, u odletů s touto společností lze dohodnout individuální plán pobytu s odlety a přílety i v jiné dny než je uvedeno v nabídce. V ceně zájezdu je zahrnuta letenka za aktuálně nejnižší dostupnou cenu v ekonomické třídě. Upozorňujeme však na skutečnost, že letecká společnost Emirates Airlines si vyhrazuje právo tuto cenu změnit. V takovém případě vám bude aktuální konečná cena zjištěna a sdělena při případné rezervaci.
LETECKÁ PŘEPRAVA - TRAVEL SERVICE
Přeprava našich klientů na trase Praha – Dubaj a zpět, se středečními odlety je zajišťována leteckou společností Travel Service.
NÁRODNOSTNÍ SLOŽENÍ
cca 18 % tvoří původní obyvatelstvo („lokálové“)
cca 10 % představují Arabové z Egypta, Jordánska, Súdánu, Libanonu, Sýrie atd.
cca 60 % jsou občané asijských zemí (Indie, Pákistán, Bangladéš, Filipíny, Srí Lanka)
cca 8 % jsou Iránci
cca 4 % tvoří občané ze zemí vyspělých (nejvíce - cca 120 tis. z Velké Británie)
Státním náboženstvím je islám, většina obyvatelstva se hlásí k sunnitskému směru, cca 20% se hlásí k směru šíitskému. SAE jsou společně s Kuvajtem jedinými státy celé oblasti, kde je povoleno kromě islámu vyznávat i další náboženství (hinduismus, křesťanství) a Abu Dhabi je sídlem katolického biskupa pro celou oblast arabského poloostrova.
ÚŘEDNÍ JAZYK A OSTATNÍ NEJČASTĚJI POUŽÍVANÉ JAZYKY
Úředním jazykem je arabština, užívání angličtiny je běžné v obchodních stycích a používá se při komunikaci mezi rozdílnými etnickými komunitami.
Země se člení na sedm emirátů: Abu Dhabi – 1 702 tis. obyvatel, Dubai – 1 320 tis. obyvatel,
Sharjah – 679 tis. obyvatel, Ajman – 251 tis. obyvatel, Ra`s al-Khaimah – 208 tis. obyvatel,
Fujairah – 126 tis. obyvatel, Umm al-Qaiwain – 66 tis. obyvatel.
Hlavní město je Abu Dhabi (cca 1 mil. obyvatel), další větší města jsou Dubaj, Sharjah, Al Ain, Fujairah.
1 emirátský dirham (AED) = 100 filsů; 1 USD = 3,673 AED.
Státním svátkem je 2. prosinec - den, kdy v roce 1971 podepsalo 6 emírů společnou smlouvu o vytvoření federace SAE. Emirát Ra`s al-Khaimah se připojil o rok později. V zemi se dodržují všechny náboženské muslimské svátky. Pátek a sobota jsou ve státních firmách, školství a místní správě volnými dny. Neděle je normálním pracovním dnem. Prodejní doba supermarketů je zpravidla od 9:00 do 23:00, většina menších obchodů však drží polední přestávku od 13:00 do 16:00 (17:00), ale potom jsou otevřeny dlouho do noci. Většina obchodů v Abu Dhabi a v Dubaji otevírá v pátek, tj. v den pracovního klidu, až ve 14:00. Některé supermarkety (např. Carefour) mají otevřeno po celý rok od 7:00 do 23:00. Prodejní doba se zpravidla prodlužuje během svatého měsíce Ramadánu (až do 1:00).
Čas je relativní veličina a v arabském světě to platí dvojnásob. Pokud jsme zvyklí na dodržování termínů a doby schůzek, pak je na místě obrnit se trpělivostí. Vše řídí Alláh a vše záleží na jeho vůli, neboli ins‘allah, určitý ekvivalent k českému „dá-li Bůh“ (jednoznačně nejčastější odpověď, kterou uslyšíme například na otázku, zda zítra platí schůzka v 10 v hotelové restauraci). Pokud k setkání z jakéhokoliv důvodu nedojde, pak to nebyla Alláhova vůle. Nicméně místní obchodníci dobře vědí, že časovému faktoru je v našich zemích připisován jiný význam a není proto vhodné, abychom to byli my, kdo se opozdí. Mohlo by to být vnímáno jako projev neúcty či nedostatek zájmu o dotyčnou osobu či obchod.
Svatý měsíc Ramadán
Jedná se o období, kdy dochází ke značnému poklesu všech aktivit. Obchody a restaurace mají v průběhu dne zavřeno, úřady mají otevřeno pouze několik hodin denně, obvykle od 9:00 do 13:00. Navíc i od cizinců je požadováno, aby se na veřejnosti zdrželi konzumace jídla, nápojů a kouření. Omezení naštěstí neplatí pro děti, těhotné ženy a nemocné. V restauracích velkých hotelů je možno dostat jídlo i během dne a nově i alkoholické nápoje po západu slunce.
Smlouvání
Jestli je něco naprosto typické pro arabské obchodníky, je to téměř bytostná potřeba smlouvání. Smlouvá se všude a o všechno. Je běžná praktika místních obchodníků, kteří cenu výrobku nadhodnotí vždy a pak čekají, nakolik je pro nás cena akceptovatelná. Nezbývá než přistoupit na smlouvání.
Vhodné oblečení
Oblečení hraje stejně jako všude na světě důležitou úlohu. SAE jsou méně rigidní zemí, na rozdíl od Kuvajtu nebo Saúdské Arábie, co se týče práv žen, které zde mohou chodit samy, bez doprovodu mužů. Místní muži, obchodníky nevyjímaje, se oblékají do splývavých bílých hábitů (dišdaš), sahajícím až ke kotníkům. Pod ním nenosí klasické spodní prádlo, ale krátkou sukni (wizra). Při slavnostních příležitostech si na sebe berou ještě lehký průhledný plášť (bišt). Pokrývku hlavy tvoří bílý šátek (gutra), některé národnosti (např. Saudové, Palestinci) preferují šátek červenobílý, který je přidržován na hlavě pomocí dvojitého černého kroužku (agal). Nejčastější obuví jsou sandály (naal). Ženy pak chodí zahaleny do černých hábitů (abaya), pod kterým ale většinou nosí luxusní značkové oblečení. Hlavu včetně vlasů, nosu a obočí zakrývá černý šátek (shella), někdy kombinovaný s maskou (nekap nebo burqa). Jediné, co lze spatřit z místní ženy, jsou tmavé oči.
Ve snaze snížit výdaje na zdravotnictví ze státního rozpočtu zavedlo ministerstvo zdravotnictví SAE opatření, podle kterého hradí všichni cizinci výlohy za zdravotní péči ve státních nemocnicích, včetně hospitalizace a léků. Zdravotní péče v SAE je na velmi dobré úrovni, avšak zároveň také značně finančně náročná. Za přijetí lékařem je účtována částka 100,- AED, lékařské vyšetření běžného typu stojí 400,- AED, za vystavení lékařské zprávy se účtuje 300,- AED. Ceny léků se běžně pohybují mezi 50,- a 80,- AED. Dále např. poplatky za hospitalizaci činí 100,- až 300,- AED/noc podle počtu lůžek v nemocničním pokoji, sazby za lékařské úkony včetně operací 2 000,- až 6 000,- AED podle rozsahu zákroku, např. za komplikovanou srdeční operaci je stanovena sazba 50 000,- AED.
V případě cest do SAE za jakýmkoliv účelem stále platí vízová povinnost pro občany ČR. Česká republika zatím není na seznamu 35 států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE.
K žádosti o vízum je vyžadována minimálně faxová kopie stránky cestovního pasu s fotografií. Víza jsou pak deponována u vízové přepážky na letišti a předána nebo vepsána do pasu při příletu do SAE. Vízum si ponechává návštěvník u sebe, protože jej bude odevzdávat při odletu. Doporučuje se, aby cestující před odletem měl kopii svého vstupního víza stále po ruce, protože letecká společnost jej bez něho nemusí ani přijmout na palubu letadla. V případě zájezdů zajišťovaných cestovní kanceláří ANCORA vyřizuje veškeré formality spojené se vstupem do země cestovní kancelář ANCORA přes místní CK. Turistické vízum je platné pouze 30 dní a není je možné prodloužit. Osobám, které hodlají navštívit SAE a z jejichž cestovního pasu vyplývá dřívější návštěva Izraele, nemusí být vstup do SAE povolen.
Osobní věci podléhají celní kontrole. Kvantitativní omezení se vztahuje na dovoz alkoholu, cigaret a parfémů (je možné zakoupit při příletu v "duty-free shopu"). Striktně je zakázán dovoz opia a narkotik, jakýchkoli pornografických a eroticky zaměřených materiálů (videokazet, časopisů), dále dovoz politicky či nábožensky citlivých materiálů a protiislámské literatury. Uvedené položky podléhají přísné cenzuře a jsou okamžitě konfiskovány s následným finančním nebo trestním postihem. Povinná směna valut ani jiné podobné opatření není v SAE zavedeno.
Nejvhodnějším obdobím pro turistiku je jarní období (březen-duben) nebo podzim (říjen-prosinec), kdy teploty a vlhkost vzduchu nedosahují extrémních hodnot. Doporučuje se používat ochranné prostředky proti vysoké intenzitě slunečního záření (kvalitní sluneční brýle a opalovací krémy s UV filtrem). Koupání v moři lze doporučit výhradně na chráněných plážích, koupání bez plavek je velmi přísně hlídáno a postihováno (vězení, soud, pokuta a deportace ze země). Veškeré služby pro turisty (ubytování, strava, sport i kulturní vyžití) jsou v SAE na vysoké úrovni. V obchodech je velký výběr zboží z celého světa. V případě, že cesta není zabezpečena předem přes CK, ale uskutečňuje se v rámci tzv. individuální turistiky, je třeba počítat s poměrně vysokou finanční náročností pobytu v SAE. Z hlediska hygieny se při dodržování základních hygienických pravidel není třeba obávat nákazy z potravin.
V SAE nejsou oficiálně uznávány české řidičské průkazy, avšak čeští občané pobývající v SAE krátkodobě na turistická víza mohou k řízení vozidla využívat mezinárodní řidičské oprávnění. Styk a spolupráce s místními úřady a orgány státní správy odpovídá zvyklostem v arabských zemích. V období náboženských či státních svátků a ve dnech volna (pátek, sobota) prakticky nelze s místními úřady komunikovat a to ani v případě nouzových či nepředvídaných událostí. Státní správa striktně dodržuje veškeré místní předpisy a lhůty a žádosti o výjimky nebývají akceptovány.
Situace v zemi je stabilní a žádné extrémní riziko nebylo zaznamenáno s výjimkou zvýšené kriminality ve městě Dubaj, kde se nejvíce soustřeďuje kosmopolitní společnost a značná část nelegálních návštěvníků. Pozornost je ale třeba věnovat nebezpečí na místních silnicích. Hustý provoz spojený s nebezpečnou a bezohlednou jízdou některých řidičů je příčinou velkého počtu dopravních nehod s vysokým podílem smrtelných úrazů, který je v přepočtu na počet obyvatel až 3x vyšší, než například v Evropě. Pro návštěvu v letních měsící je nutné brát v úvahu klimatické podmínky, zejména pak letní teploty, které se pohybují kolem 35°C ve stínu, vyšší teploty nebývají vyjímkou. V zimním období bývá oblačno, občas s deštěm, teploty dosahují cca 18 - 25°C. V SAE je většinou vysoká vlhkost vzduchu (červenec - srpen téměř 100%) a vysoká intenzita slunečního záření.
Kanceláře ZÚ jsou v budově CITIBANK, naproti hotelu Sheraton. Adresa: Embassy of the Czech Republic, Citibank Bldg, Abu Dhabi, United Arab Emirates. Telefon: 00971-2-6782800, fax: 00971-2-6795716. Generální konzulát ČR ve Spojených arabských emirátech není.
Nepřetržitá ambulance 998, Policie 999, Hasiči 997, Dopravní policie 90001234.