Nic nenalezeno

Ostrov ZAKYNTHOS, nebo také Zanté, je součástí jónského souostroví a svojí rozlohou 416 km2 je jeho třetím největším ostrovem. Traduje se, že jméno dal ostrovu princ Zakynthos, syn trójského krále Dardana. Podle jiné verze je jméno ostrova odvozeno ze starořeckých výrazů „za“ (v řečtině mnoho) a „kynthos“ (v řečtině kopec), což přesně charakterizuje ráz zdejší krajiny. Spolu s Kefalonií a Lefkadou tvoří skupinu ostrovů jižně od Korfu. Na ostrově žije přibližně 38000 stálých obyvatel, z toho 12000 v hlavním městě Zakynthos. Povrch ostrova je různorodý. Jihovýchodní části tvoří úrodné nížiny, překrásné zálivy a zlatavé pláže. Naopak západní část ostrova od mysu Skinari až po jihozápadní výběžek Keri je převážně hornatá (nejvyšší vrchol Vrachionas měří 758 m) s příkrými útesy kolem pobřeží a malebnými vesničkami ve vnitrozemí, které si zachovávají svoji původní tradiční atmosféru. K ostrovu patří též množství ostrůvků, např. Pelouzo a Marathonissi na jihu. Asi 75 km jižně leží Strofadské ostrovy, administrativně přináležející k Zakynthosu.
Díky mírnému středomořskému klimatu a vysokým srážkám zejména během zimních měsíců je Zakynthos plný zeleně. Na jaře je vzduch prosycen vůní bylin a eukalyptů, ne nadarmo jej staří Benátčané nazývali Fiore di Levante, Květina Východu nebo také Ostrovem vůní. Typickými produkty této oblasti jsou olivový olej, hroznové víno, grepy a citrusové plody.
Milovníci historie rádi zavítají do vesničky Volimes s benátskou věží, kostelem s freskami z 12. a 14. stol. nebo do archeologického naleziště z neolitické doby v blízkosti Keri. Možná nejznámější a jednou z nejkrásnějších pláží Řecka je unikátní scenerie pláže s bílým pískem
Navagio (Ztroskotání), které vévodí vrak staré pašerácké lodi. Na nejsevernějším výběžku ostrova se vyplatí navštívit Modré jeskyně, které jsou vytvořeny neustálým působením moře. K jeskyním se lze dopravit lodí z letoviska Agios Nikolaos, ale zastavují zde rovněž výletní lodě vyplouvající z hlavních středisek na okružní plavby. Hlavnímu městu Zakynthos dominuje kostel sv. Dionýsia, patrona ostrova. Neměla by vám uniknout ani návštěva proslulého Solomonova, Byzantského či uměleckého muzea, kostelů sv. Marka a sv. Lazara, či prohlídka zbytků starého hradu nad hlavním městem a další památky. Město bylo zcela zničeno při zemětřesení v roce 1953 a poté znovu obnoveno do původní podoby. Ostrov je také jedním z nejdůležitějších míst, kde se rozmnožuje vzácná středomořská želva Caretta caretta, která se stala i jeho neoficiálním symbolem. Ještě nedávno zde několik stovek těchto želv kladlo v zálivu Laganas do písku vajíčka. Počty želv se neustále snižují, proto jsou zaváděna přísná opatření k jejich ochraně. Na některé pláže není po západu slunce přístup, v noci je zde pozastaven veškerý letecký provoz. Dalším vzácným živočichem ostrova je tuleň středomořský Monachus - Monachus. Tento živočich žije v koloniích na přilehlém ostrůvku Pelouzo, kam je však přístup zakázán.

Na mapě Zakynthosu naleznete polohu jednotlivých letovisek (pro zvětšení klikněte na obrázek).

 

ŘECKO naleznete na jihovýchodě Evropy na jižním výběžku Balkánského poloostrova. Zahrnuje pevninskou část a v moři Jónském, Středozemním a Egejském několik velkých ostrovů a velké množství ostrůvků menších.
Hlavním městem Řecka jsou Athény, spolu s Pireem a předměstími 3.764.000 obyvatel. Řecko je zemí s bohatou a dlouhou historií, ukrývající tajemství lidské moudrosti a krásy, jež je spojeno s mnoha mytologickými bájemi a mýty, představuje kolébku západní kultury. Rozmanitá krajina, v níž horské masívy s dravými řekami přechází v pobřeží s nádhernými plážemi a třpytícím se mořem, vás okouzlí stejně jako upřímnost a pohostinnost místních obyvatel. Oblíbenou destinací je tato země díky příjemně teplému středomořskému klimatu, které je stabilní od května až do konce října. Denní teploty se v tomto období pohybují v rozmezí 25 a 35°C, teplota moře od 20 do 25°C. Pláže zde naleznete jak klidné a takřka opuštěné, tak i plné nejrůznějších atrakcí, písečné, oblázkové a skalnaté. Na většině pláží lze provozovat prakticky všechny sporty (potápění, surfování, vodní lyžování, plachtění, vodní šlapadla, paragliding, parasailing). Většina letovisek nabízí vycházky a výlety do překrásného okolí.
Časový posun + 1 hodina.


ŘECKÉ OSTROVY
Legenda praví, že když Bůh dokončil stvoření Země, jaksi nedopatřením mu zůstala stranou hromada kamenů a kamínků, skal a oblázků. Moc se nerozpakoval a celou tu hromadu hodil za sebe do moře. A tak, podle této půvabné legendy, vznikly řecké ostrovy. Je jich asi dva tisíce, z toho však jen necelých 200 je obydlených. Už ve starověku byly rozlišovány do čtyř souostroví: Kyklady (12 velkých a asi 200 malých ostrovů v Egejském moři, seřazených v kruhu, řecky „kyklos“, kolem ostrova Delos). Sporady (ty ostatní, tedy roztroušené, řecky „sporades“; podle polohy se dělily na severní a jižní). Jižní Sporady se dnes nazývají Dodekanésy („Dvanáctiostroví“, podle dvanácti větších ostrovů, které se z více důvodů rozhodly čelit osudu společně). Jónské ostrovy se nacházejí u západního řeckého pobřeží, nejznámější z nich jsou Korfu a Lefkada. „Velké“ ostrovy, které nepatří do žádné skupiny, jsou například Evia nebo Kréta. Tři ostrovy představují „spící sopky“: Milos, Santorini (Théra) a Nissiros.


LETECKÁ DOPRAVA
Letecká přeprava na ostrov Rhodos je zajišťována leteckou společností ČSA na charterových letech. Cestující musí být připraveni k nástupu letu nejméně 2 hodiny před odletem. Let z Prahy (Brna, Ostravy) na Rhodos trvá přibližně 2.45 minut. V cenách všech letů je zahrnuto jedno teplé nebo studené jídlo, nápoje a káva nebo čaj zdarma. Všechny lety jsou prováděny bez mezipřistání. Na základě mezinárodních předpisů a úmluv běžných v letecké přepravě si letecká společnost vyhrazuje právo bez předchozího upozornění změnit typ letadla, čas odletu, letový plán nebo se dát zastoupit jiným dopravcem. Uvedené změny nezakládají zákazníkovi právo na odstoupení od smlouvy. Přesné časy odletů a příletů budou uvedeny v pokynech k odletu. Na letištích v Praze, Brně i Ostravě budete odbaveni zástupci cestovní kanceláře ANCORA. Na letištích v Řecku budete očekáváni našimi delegáty, kteří s Vámi odjedou do jednotlivých pobytových míst.


DÉLKA ZÁJEZDU
Do celkového počtu dní jsou zahrnuty i dny určené na přepravu. U leteckých zájezdů je část prvního a posledního dne vyhrazena také k zajištění letecké přepravy, čekání na odbavení v letištní hale, transferů z letiště do místa pobytu a zpět a organizační záležitosti související s ubytováním. Je třeba vzít na vědomí, že v tomto smyslu nelze tyto dny považovat za dny plnohodnotného rekreačního pobytu a tudiž reklamovat případnou kompenzaci za zkrácení pobytu.


TRANSFERY NA LETIŠTĚ
Cestovní kancelář ANCORA nabízí k odletům z Brna a Ostravy transfery na letiště a zpět na stanovených trasách za cenu 600 Kč na osobu. Transfery jsou prováděny na těchto trasách:

[1] Šumperk - Zábřeh - Mohelnice - Olomouc - Přerov - Hranice - Nový jičín - letiště Ostrava, Mošnov
[2] Šumperk - Zábřeh - Mohelnice - Olomouc - Přerov (Prostějov) - Vyškov - letiště Brno, Tuřany

Požadavek na transfer (včetně místa odjezdu) musí být uveden v přihlášce zájezdu. Svozové autokary (mikrobusy) jsou omezeny počtem míst, proto doporučujeme včasnou rezervaci. Svozy jsou garantovány při obsazení linky minimálně 6 osobami. Při nižším počtu osob bude transfer realizován alernativním způsobem - bude proplaceno jízdné vlakem (II.třídou) nebo linkovým autobusem, případně bude vrácena plná cena transferu. Bližší informace o odjezdu transferu (čas a místo) budou uvedeny v pokynech k odletu. Cestující musí být na nástupním místě připraven nejméně 15 minut před odjezdem. V případě pozdního příchodu k nástupnímu místu si musí klient zajistit transfer na vlastní náklady, uhrazená částka je v tomto případě nevratná. Klient ztácí nárok na zpáteční transfer, pokud bez předchozího nahlášení neabsolvuje transfer ve směru na letiště. Jednosměrný transfer není možný. Cestovní kancelář ANCORA si vyhrazuje právo transfery na letiště z provozních důvodů organizovat změnou trasy.


CESTOVNÍ DOKLADY
Občan ČR může cestovat do Řecka na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán. Pokud rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem mladším 15 let, doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Prokázání peněžních prostředků pro pobyt není při vstupu do Řecka od občanů ČR vyžadováno. Po řidičích není vyžadován
mezinárodní řidičský průkaz.


PLÁŽE
Ve všech řeckých letoviscích jsou pláže bezplatné. Platí se pouze za slunečníky a lehátka, zapůjčení však není povinné. Ceny se pohybují v rozmezí 4 - 5 Euro za lehátko. Je možné použití i vlastních slunečníků. Na všech plážích je za poplatek široká nabídka vodních sportů, k dispozici jsou plážové bary, kiosky, atd.


DELEGÁTI
Po dobu pobytu v Řecku vám budou ve stanovených dnech a hodinách ve vašem ubytovacím zařízení k dispozici česky mluvící delegáti cestovní kanceláře ANCORA nebo partnerské řecké cestovní kanceláře. Mimo návštěvní hodiny je v nutných případech budete moci kontaktovat telefonicky na čísle uvedeném na informační tabuli CK ANCORA, která je umístěna ve vašem ubytovacím zařízení. Na informačních tabulích cestovní  kanceláře budete rovněž průběžně seznamováni s programem a nabídkou služeb.

Videa Zakynthos (zdroj: www.youtube.com):
Video_01

Přihlaste se k odběru novinek

Nevíte si rady

s výběrem Vaší dovolené?

Neváhejte nás kontaktovat

Rádi listujete nabídkou
zájezdů v katalogu?

Zde si jej můžete prohlédnout

Upřednostňujete při koupi zájezdu

spíše osobní kontakt s prodejcem?

Navštivte některého z našich partnerů
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.