Egypt

Rychlé vyhledávání
icoKal
icoKal
Pouze Last Minute

Informace

 

Hlavní město: Káhira
Rozloha: 1 001 739 km2
Počet obyvatel: 82 000 000
Nejvyšší bod: Hora sv.Kateřina (2 642 m n.m.)
Úřední jazyk: arabština
Měna: egyptská libra (EGP)
Časový posun: +1 hodina.
Doba letu: cca 4 hod.

EGYPT  je arabský stát nacházející se na severovýchodě afrického kontinentu, jehož jediným říčným tokem je Nil, druhá nejdelší řeka světa. Hraničí s Lybií na západě, Súdánem na jihu a Izraelem na severovýchodě, jeho pobřeží jsou omývána ze severu vodami Středozemního a z východu Rudého moře. Většinu egyptského území tvoří nehostinná Sahara a zdejší klimatické podmínky bývají ve vnitrozemí velice drastické, avšak v letoviscích je díky moři a čerstvým větrům daleko příjemněji. Nicméně kvůli extrémním teplotám, které se mohou v otevřené poušti vyšplhat i k 50°C ve stínu, žije drtivá část z 78 milionů obyvatel právě v povodí Nilu.

 

Turistům má Egypt co nabídnout – jako jednotný stát existuje už více než 5 000 let a za tuto dobu se na jeho území nashromáždily jedinečné a dechberoucí památky, které přitahují každoročně pozornost milionů návštěvníků. Pro příklad můžeme uvést dobře známé pyramidy v Gíze, Velkou sfingu, Údolí králů, Karnak či Luxor. Nicméně Egypt nenabízí pouze staroegyptské památky, ale rovněž i svébytnou kulturu arabského světa či zvláštnosti dalších zde žijících etnik, luxusní hotelové komplexy a moderní přímořská letoviska, kde exotika s vůní orientu dává zapomenout běžným „západním“ starostem. Tak tedy, salam aleykom!Na mapě Egypta si můžete prohlédnout, kde se nachází naše letovisko (pro zvětšení klikněte na obrázek).
 

 
PODNEBÍ
Ve vnitrozemí převládá podnebí kontinentální s velkými výkyvy teplot, na severním pobřeží je podnebí subtropické. Jediným stálým tokem je Nil, podél něhož roste subtropické rostlinstvo. Egyptské klima je suché a horké téměř po celý rok. Výjimkou jsou měsíce prosinec, leden a únor. To může být na severu Egypta poměrně chladno a větrno, hlavně v noci.

VÍZA
Pro vstup na území Egypta je nutné mít vyřízené vízum. Doporučujeme zakoupit vyřízení víza při rezervaci zájezdu v cestovní kanceláři, vízum Vám poté bude uděleno na letišti při vstupu do země. Vízum je také možné zakoupit přímo na letišti. Vízum platí tři měsíce s délkou pobytu maximálně jeden měsíc.  Je zde vyžadován platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců ode dne podání žádosti o vízum. Pro vycestování do Egypta nejsou akceptovány rychlopasy!


CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Do Egyptské arabské republiky je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek, zlata v nezpracované podobě a lastur, mušlí a korálů. Institut povinné směny valut v Egyptě neexistuje. Nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům pro cizince. Finanční prostředky je lépe směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny na hotelech, soukromé směnárny).

ZDRAVOTNICTVÍ
Zdravotnický systém se v Egyptě opírá o síť státních a soukromých nemocnic. Klientům jsou však doporučovány služby soukromých nemocnic, které jsou sice stále podstatně nákladnější, avšak péče a služby jsou na mnohem vyšší úrovni než ve státních zařízeních. Cena za lůžko v soukromé nemocnici je vysoká, doporučujeme tedy vždy před cestou do zahraničí uzavřít zdravotní pojištění.
Více na www.mzcr.cz
Soukromé nemocnice v Hurghadě: El Salam Hospital, tel.:(0020) 065/3548785
El Gouna Hospital, tel.:(0020) 065/3580011 


POŠTA
Pošty jsou otevřeny od soboty do čtvrtka od 8 do 15 hodin. Pohlednice a dopisy do Evropy se frankují ve stejné výši, tj. známkou asi 1,50 EGP a dojdou asi za pět až sedm dní. Známky prodávají obchody se suvenýry a pošty, které se nachází v centru města. Ofrankovaná korespondence k odeslání se může předat i v recepci hotelu, která zajistí odeslání.
 

BANKY
Nachází se na mnoha místech, ale jejich otevírací doba není pro turistu příliš příznivá. Jsou otevřené zpravidla od 08:30 do 13:00. Některé banky jsou v pátek nebo v neděli zcela zavřené. Doporučujeme měnit peníze v hotelové směnárně.

HYGIENA
Rozhodně nepijte vodu z kohoutků, kupujte si vodu balenou a tu používejte i k omývání např. ovoce. Raději se také vyhněte kostkám ledu do nápojů. Pozor na tzv. faraónovu pomstu, tedy střevní potíže, někdy se jim stejně nevyhnete. Léky přivezené z Česka jsou většinou neúčinné, proto raději zkuste místní lék Antinal, který dostanete v lékárnách.

BAKŠIŠ
Bakšiš, tedy spropitné či úplatek, vychází z islámské představy o tom, že bohatství je požehnáním od Alláha a v Egyptě je samozřejmostí. Oceníte tak kvalitu služeb. Je proto dobré u sebe nosit drobné bankovky.  

OČKOVÁNÍ
Při cestě do Egypta není vyžadováno žádné očkování, doporučujeme jen očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.

ELEKTŘINA
Elektrické napětí je zpravidla 220 V, pokud si s sebou přivezete např. notebook, doporučujeme raději zakoupit univerzální adaptér pro střídavý proud.
 

NÁBOŽENSTVÍ

Devadesát procent Egypťanů se hlásí ke státnímu náboženství - sunnistskému islámu. Sedm procent vyznává koptské křesťanství, zbytek věřících tvoří Židé, katolíci a pravoslavní. Je třeba si zvyknout na rytmus dne, který se plně přizpůsobuje náboženským potřebám - 5x denně se z minaretu ozývá hlas svolávající věřící k modlitbě.

 

MEŠITY

Do většiny mešit je volný vstup, výjimečně za poplatek. Před vstupem je bezpodmínečně nutné se vyzout, vstup do mešity s odhalenými rameny a v minisukni není možný.

 

OBLEČENÍ

Vzhledem k vysokým teplotám, zejména v hlavní sezóně, doporučujeme zvolit lehké a pohodlné bavlněné oblečení. Ve většině hotelů je vyžadováno zejména při obědu a večeři přiměřené oblečení - plavky a šortky nejsou dovoleny.

 

SMLOUVÁNÍ

Smlouvá se opravdu vždy a všude a některé obchodníky byste mohli i urazit, pokud byste si koupili jimi nabízenou věc za původní cenu. Smlouvání v Egyptě není důkazem lakoty, ale naopak očekávaným rituálem, proto se nikdy nedejte a smlouvejte. Smlouvat lze v obchodech, na tržištích nebo třeba i v taxících, jestliže se Vám cena zdá příliš vysoká. Bez problémů se dá původní cena usmlouvat až o 70%. Naopak nesmlouvejte v restauracích ani hotelích.

 

TAXI

Taxi je ve srovnání s Evropou velmi levné. Dejte při cestování přednost raději taxíkům před městskou hromadnou dopravou. Existují zde 2 typy taxi služeb. První z nich jsou tzv. share-taxi, kde řidiči čekají, až bude taxík plně obsazen, a teprve potom rozváží zákazníky. Druhý typ představují taxíky soukromé, které Vás ihned dovezou, kam potřebujete a cestou nebudou přibírat další spolujezdce. Cena za tento typ dopravy je ovšem poněkud vyšší.

 

DOPORUČUJEME

V prvních 2 dnech pobytu se nevystavujte po dlouhou dobu slunečním paprskům a používejte brýle s UV filtrem a opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Nepijte vodu z kohoutku a pro dentální hygienu používejte balenou vodu. Doporučujeme konzumovat pouze ovoce a zeleninu, které si můžete sami oloupat. Mějte u sebe neustále dostatečné množství balené vody a dbejte na pravidelný přísun tekutin. Uvidíte, že vypít 5 litrů tekutiny denně nebude až takovým problémem. Vyhýbejte se také ledu v pití a nemíchejte různé druhy ostrých a těžko stravitelných pokrmů.

DŮLEŽITÁ TELEFONÍ ČÍSLA
Pohotovost- 123
Hasiči- 180
Policie- 122
  
VELVYSLANECTVÍ ČR V EGYPTĚ
Dokki Street 4, Gíza, Káhira
Tel.:  0020 2 3333 9700, 0020 2 3333 9701

www.mzv.cz/cairo

 

Video k destinaci:

Aktuální informace - ŘECKO
Informace Bulharsko 2021
Informace Itálie 2021

Spojte se s námi na sociálních sítíchFacebook Google Plus Twitter Skype

Pobytová místa

+420 583 550 370