Nic nenalezeno

Informace  

 

Hlavní město: Madrid 
Rozloha: 505 370 km²
Počet obyvatel: 48 563 476 obyvatel
Nejvyšší bod: Pico de Teide (3 718 m n.m.)
Úřední jazyk: španělština, regionálně katalánština, baskičtina, galicijština
Měna: euro (EUR)
Časový posun: bez časového posunu
Doba letu: 3 h 25 min.

ŠPANĚLSKO, je svou rozlohou 505 370 km2 čtvrtou největší zemí Evropy (za Ruskem, Ukrajinou a Francií), patří k němu dvě města na severoafrickém pobřeží, Ceuta a Melilla, Baleárské ostrovy ležící na východě, z nichž nejbližší Ibiza je vzdálena od pobřeží necelých 90 km, a Kanárské ostrovy, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti afrického pobřeží, více než tisíc kilometrů na jih od Španělska. Země tvoří jakýsi most mezi Evropou a Afrikou. Na severu ji od ostatní Evropy oddělují Pyreneje (440 km) a do Afriky přes Gibraltarský průliv je to odtud pouhých čtrnáct kilometrů. Omývají ji tři moře: Biskajský záliv na severu, na západě Atlantický oceán a na východě a jihu Středozemní moře. Hlavním městem je Madrid. Od roku 1986 je Španělsko členem Evropského společenství. Od úmrtí Franka v roce 1975 byl králem Don Juan Carlos I. Za vlády tohoto krále začal ve Španělsku demokratizační proces, v jehož průběhu došlo k osamostatnění historických oblastí formou autonomních „států“, k nimž patří i Katalánsko. Od roku 2014 je králem Filip VI. Španělsko je vyspělý průmyslově-zemědělský stát. Obdělává se 37 % území, 14 % připadá na louky a pastviny, 33 % je zalesněno. Převládá rostlinná výroba se zaměřením na pěstování obilnin, oliv a vinné révy, největší přínos však zaznamenává pěstování ovoce a zeleniny. Pokud jde o dobytkářství, významná je produkce vepřového masa, mléka, hovězího masa a drůbeže. V průmyslu mají největší význam malé a střední podniky, které vykazují v posledních letech nejvyšší nárůst počtu pracovních míst. K důležitým průmyslovým odvětvím patří průmysl automobilový, chemický, strojírenský a potravinářský. Ve Španělsku existují čtyři úřední jazyky.

V posledních letech vzrostl počet těch, kteří se rozhodli prožít svou dovolenou v této krásné zemi na pobřeží plném bujné vegetace a malebných pláží.

REGION ANDALUSIE
Andalusie je nejlidnatější a druhý největší region Španělska o rozloze 87,268 km² s délkou pobřeží úctyhodných 900 km, který je díky své poloze na jihu Pyrenejského poloostrova již celá staletí spojnicí mezi Afrikou a Evropou a místem, kde se Atlantický oceán mísí s vodami Středozemního moře. Vyznačuje se širokou rozmanitostí krajiny; na trase pouhých 40 km kilometrů je možné dostat se z překrásné divoké horské přírody až k rozpáleným tropickým plážím.  Svým návštěvníkům rovněž nabízí možnost seznámit se s místní bohatou kulturou a tradicemi a objevovat nové chutě a kulinářské zážitky stejně jako dech beroucí kulturní a historické památky v Malaze,  Granadě, Córdobě či v Sevilly, v nichž se unikátním způsobem snoubí vliv dvou významných kulturních směrů – křesťanství a islámu. Vždyť zdejší moderní historie se začala psát již před více než třinácti sty lety a dokonce samotné jméno Andalusie pochází původně z arabského Al-Andalus, historického označení části Pyrenejského ostrova ovládaného ve středověku Maury. Avšak zdejší dějiny sahají ještě hlouběji do starověku;  rozprostírala se zde Římská říše a před ní kolonie starověkých Féničanů – a ještě před nimi tyto bohaté úrodné oblasti obývaly původní iberské kmeny. Andalusie je regionem horkého slunce a dlouhých písečných pláží, vášnivého flamenga, býčích zápasů, malých ospalých vesniček a moderních životem pulzujících měst, který si zamilujete. Andalusie je Vaše dovolená.

Costa del Sol (Andalusie)
Oblast Costa del Sol, neboli Pobřeží slunce, je jednou z nejznámějších a turisty nejoblíbenějších destinací na světě, která v délce přibližně 150 km obepíná jižní pobřeží Pyrenejského poloostrova od útesů poblíž vesničky Maro na východě až po plážičku Punta Chullera na své nejzápadnější výspě. Nejvíce pozornosti turistů je odjakživa soustředěno kolem Malagy, ale vřelého přijetí se všem cestovatelům dostane i v dalších turistických letoviscích Torremolinos,  Benalmádena, Fuengirola či Torrox. Se svými písečnými plážemi, skalnatými útesy, ústími místních řek, dunami a zátokami Costa del Sol nabízí svým návštěvníkům širokou škálu vyžití od opalování se a poklidného koupání v moři přes potápění, vodní lyžování, windsurfing až po plachtění, stejně jako možnost poznat blíže zdejší kulturu, historii či ochutnat místní kuchyni nebo si zahrát golf na jednom z mnoha zdejších golfových hřišť – ne nadarmo někteří návštěvníci žertovně přejmenovali Costa del Sol na Costa del Golf.

REGION KATALÁNSKO
Katalánsko se rozprostírá na severovýchodě Španělska. Na severu hraničí s Francií a Andorrou, na západě s oblastí Aragonie, na jihu s Valencií a východní hranici tvoří Středozemní moře. Autonomii získalo v roce 1977. Od roku 1883 se Katalánsko člení na čtyři provincie – Barcelona, Gerona (Girona), Lérida (Lleida) a Tarragona. Na katalánském území o rozloze 31 930 km2 žije kolem šesti milionů obyvatel. Úředním jazykem je vedle katalánštiny i španělština. Katalánsko patří k jedné z nejprůmyslovějších částí Španělska. Díky svým geografickým podmínkám se stalo jednou z nejvyhledávanějších oblastí Evropy. Charakterizuje jej rozmanitá krajina. Pobřeží Katalánska je dlouhé 580 km a tvoří jej Costa Brava, Costa del Maresme a Costa Daurada. Mezi známá místa Katalánska patří především Barcelona (hlavní město Katalánska a druhé největší město Španělska), vápencová hora Montserrat s benediktinským klášterem, rybářská vesnička Cadaqués, kterou proslavil španělský malíř Salvador Dalí, a další krásná místa.

Costa Brava (Katalánsko)
Costa Brava na severovýchodním pobřeží Španělska je jednou z jeho turisty nejnavštěvovanějších destinací. Divoké pobřeží, jak se této oblasti říká, se táhne v délce 220 km od letoviska Blanes až po hranice s Francií a jak její samotné jméno napovídá, překrásné písčité pláže se zde střídají s impozantními příkrými útesy a malebnými zátokami. Je to místo, které kromě turistů přilákalo také pozornost nejednoho umělce – s Costa Brava jsou dnes spojována taková jména jako například Pablo Picasso či Salvador Dalí. Svým návštěvníkům Divoké pobřeží jednoduše učaruje atmosférou malých pobřežních městeček, vyhlášenou kuchyní či historickými památkami – stačí navštívit jedno z mnoha příjemných letovisek jakými jsou například  Tossa de Mar či Lloret de Mar a užít si svou vysněnou dovolenou.

LETECKÁ DOPRAVA
Letecká přeprava je zajišťována leteckou společností SMART WINGS. Cestující musí být připraveni k nástupu letu nejméně 2 hodiny před odletem. Let z Prahy do Malagy trvá 3 hod. a 25 min. Všechny lety jsou prováděny bez mezipřistání. Na základě mezinárodních předpisů a úmluv běžných v letecké přepravě si letecká společnost vyhrazuje právo bez předchozího upozornění změnit typ letadla, čas odletu, letový plán nebo se dát zastoupit jiným dopravcem. Uvedené změny nezakládají zákazníkovi právo na odstoupení od smlouvy. Přesné časy odletů a příletů budou uvedeny v pokynech k odletu.

DÉLKA ZÁJEZDU
Do celkového počtu dní jsou zahrnuty i dny určené na přepravu. U leteckých zájezdů je část prvního a posledního dne vyhrazena také k zajištění letecké přepravy, čekání na odbavení v letištní hale, transferům z letiště do místa pobytu a zpět a organizačním záležitostem souvisejícím s ubytováním. Je třeba vzít na vědomí, že v tomto smyslu nelze tyto dny považovat za dny plnohodnotného rekreačního pobytu a tudíž reklamovat případnou kompenzaci za zkrácení pobytu. Podrobnosti naleznete v bodě 5.6 Všeobecných podmínek pro účast na zájezdech CK ANCORA.

TRANSFERY NA LETIŠTĚ V MÍSTĚ POBYTU
Všechny transfery z letiště a na letiště v místě pobytu jsou vždy zahrnuty v ceně a bez příplatku.

CESTOVNÍ DOKLADY
Občan ČR může cestovat do Španělska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Španělska. Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán. Pokud rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem mladším 15 let, je nutné, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.

PLÁŽE
Ve všech španělských letoviscích jsou pláže bezplatné. Platí se pouze za slunečníky a lehátka, zapůjčení však není povinné. Ceny se pohybují v rozmezí 2,5 - 3,5 € za lehátko (stejná cena i za slunečník). Je možné použití i vlastních slunečníků. Na všech plážích je za poplatek široká nabídka vodních sportů, k dispozici jsou plážové bary, kiosky, atd.

DELEGÁTI
Po dobu pobytu ve Španělsku vám budou ve stanovených dnech a hodinách ve vašem ubytovacím zařízení k dispozici česky nebo slovensky mluvící delegáti cestovní kanceláře ANCORA. Mimo návštěvní hodiny je v nutných případech budete moci kontaktovat telefonicky na čísle uvedeném na informační tabuli nebo v informační knize CK ANCORA, která je umístěna ve vašem ubytovacím zařízení. Na informačních tabulích/knihách cestovní kanceláře budete rovněž průběžně seznamováni s programem a nabídkou služeb.

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ
Státní policie (Policía Nacional): tel. 091, Městská policie (Policía Municipal) - v obcích a městech: tel. 092 (dopravní nehody a odtah vozidel), Dopravní policie - mimo obce (Guardia Civil): tel. 062 (dopravní nehody a odtah vozidel mimo obce), Hasiči (Bomberos): tel. 080, Záchranná služba: tel. 061

ČAS
Na pevnině a na Baleárech platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně. I zde je zaveden letní čas. Španělé jako jižní národ mají odlišné rozvržení času než Středoevropané. Dáte-li si se španělskými přáteli schůzku v poledne, není to ve 12.00, ale kolem 14.00. Raději se na přesnou hodinu setkání zeptejte. Mezi 14.00 a 16.30 bývají zavřeny obchody i muzea, protože polední klid (siesta) se důsledně dodržuje. Divadelní představení a koncerty začínají většinou kolem 22 hodin. Noční bary a diskotéky se začínají zaplňovat až kolem jedné hodiny, nejlepší atmosféra bývá mezi třetí a pátou hodinou ranní. Místní však vyrážejí za zábavou většinou jen v pátek a sobotu. 

PITNÁ VODA
Kvalita pitné vody z vodovodní sítě může být v různých částech Španělska různá. Je sice údajně zdravotně nezávadná, ale kafe nebo čaj vám z takové vody příliš chutnat nebude. Někdy můžete mít i zažívací potíže. Je proto jistější si vodu (agua natural) k pití zakoupit v obchodě.

BARY, KAVÁRNY, PIVNICE, RESTAURACE
Všeobecně platí, že bary (nejde o bary v našem slova smyslu) a kavárny (cafeterías) otevírají nejdříve - už kolem 8.00. V barech a kavárnách se totiž snídá, a to většinou káva s mlékem (café con leche) a croissantem nebo něčím sladkým. Chcete-li kávu o něco větší, žádejte café americano. Kolem 11.00 je čas na svačinu. To už bývají otevřeny i pivnice (cervecerías). Kolem 12.00 začíná provoz v restauracích. Obědy se podávají mezi 13.00 a 15.30, večeře mezi 20.00 a 23.00. Chcete-li se naobědvat nebo navečeřet (jeden chod) v nepříliš drahém podniku, zaplatíte kolem 5 - 10 €, výhodné je denní menu za stejnou cenu (menu del día), s dvěma chody, nápojem a většinou i zákuskem. Na mnoha místech dostanete menu del día jen v době oběda. Mezi 16.00 a 20.00 se ve velké většině podniků teplá jídla nepodávají. Chcete-li si dát jen něco velmi malého, dejte si tapas (jednohubky vystavené za sklem barového pultu), máte-li hlad o něco větší, vyberte si mezi Raciones, což někdy stačí i jako oběd či večeře. Nikdy si nepřisedávejte k již částečně obsazenému stolu a účet (la cuenta) plaťte za celou společnost dohromady a až pak se spolu vyrovnejte. Dávat spropitné (5 - 10%) je běžné, ale náš způsob, tj. zaokrouhlování částky při placení je nepřijatelný. Spropitné necháte před odchodem na talířku, na němž vám číšník přinesl drobné zpět. Jídelní lístek (la carta) bývá rozčleněn na předkrmy (entradas), polévky (sopas), rybí pokrmy (pescados), pizzy (pizzas), těstoviny (pastas), masité pokrmy (carnes), zákusky (postres), mezi něž patří i různé druhy ovoce. K jídlu si můžete dopřát vodu neperlivou (agua mineral sin gas), perlivou (agua con gas nebo gaseosa), pivo lahvové (una cerveza) nebo točené malé (una cańa), točené větší (una jarra de cerveza), což však může být někde pochopeno jako džbánek piva, protože větším sklenicím se říká v různých oblastech jinak, červené víno (vino tinto, někde i vino negro), bílé víno (vino blanco), růžové víno (vino rosado). Po jídle si můžete dát kávu (café solo), kávu s trochou mléka (café cortado), dvojitou kávu (café americano), kávu s brandy (carajillo). Šumivému vínu (vino espumoso) se všeobecně říká cava.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ
Je dle evropské normy 220 V. Výjimkou jsou některé starší hotely, které mají stále ještě 125 V. Někde vás může překvapit i jiný typ zásuvek. V každém obchodě s domácími potřebami lze zakoupit adaptér (adaptador), který tento problém vyřeší.

BANKY, PENÍZE A PLATEBNÍ KARTY
Banky (Bancos) jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 do 14.00, v sobotu do 13.00 (v létě je v sobotu zavřeno) a přijímají všechny běžné druhy cestovních šeků. Bankomaty bývají umístěny u vchodu. Od 1. 1. 2002 je ve Španělsku zavedena měna Euro, od 1. března 2002 je možné platit už jen v Eurech. Do 30. 6. 2002 vám pesety mohli vyměnit v kterékoliv bance (kurs 1 € = 166,36 Ptas), po tomto datu mění pesety na eura jen Banco Central de Espańa. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 € a mince o hodnotě 1 €, 2 € a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centimů. Většina hotelů, restaurací, velké obchody, autopůjčovny přijímají platby běžnými mezinárodními kreditními kartami, především Visa a MasterCard. Někdy je při platbě vyžadován pas.

KONZULÁRNÍ JEDNATELSTVÍ ČR VE ŠPANĚLSKU
Travesera de Gracia, 40-42, 5-o (5. patro), 2-a (2. vchod), Barcelona 08201 tel.: 0034/932413236, 932004537
Poznámka: Konzulární jednatelství působí pouze v turistické sezoně.

Přihlaste se k odběru novinek

Nevíte si rady

s výběrem Vaší dovolené?

Neváhejte nás kontaktovat

Rádi listujete nabídkou
zájezdů v katalogu?

Zde si jej můžete prohlédnout

Upřednostňujete při koupi zájezdu

spíše osobní kontakt s prodejcem?

Navštivte některého z našich partnerů
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.