Alanya

Rychlé vyhledávání
icoKal
icoKal
Pouze Last Minute

ALANYA, dnes jedno z nejnavštěvovanějších míst Turecka, je nejvýchodnějším místem tureckého pobřeží běžně navštěvovaného turisty. Město (cca 40 000 obyvatel), ležící na úpatí skalnatého poloostrova, se vyznačuje dlouhou a bohatou historií a četnými památkami. Nejstarší stopy lidského osídlení Alanye a jejího okolí jsou staré až 20 000 let, v období antiky se město jmenovalo Coracesium. Dle Herodota město založili Achajové vracející se z vítězné trójské války. První historicky doložená zmínka o městě pochází ze 4. století před Kristem, kdy bylo součástí tehdejší Perské říše. Roku 37 před Kristem bylo město a okolní provincie Kilikii darovány Marcem Antoniem Kleopatře. Současný název pochází z roku 1933, kdy je Atatürk, zakladatel Turecké republiky, přejmenoval na Alanyi. Dnes je Alanya známá svými nekonečnými plážemi, vůní ovocných zahrad a Starým městem. Tradiční stříbrné šperky či tašky z velbloudí a oslí kůže zde můžete nakoupit stejně jako módní textilní a kožené zboží. Z malého rybářského přístavu se nabízejí výlety lodičkou kolem poloostrova. 

Transfer z letiště v Antalyi trvá cca 2 hodiny.

Poloha hotelů na mapě Alanye:


Zobrazit místo Turecko na větší mapě


Pevnost v Alanyi
Mezi hlavní turistické atrakce patří dominanta Alanye, pevnost tyčící se nad mořem až do výšky 250 m na skále spojené s pevninou a s téměř 6,5 km dlouhými hradbami věnčenými cimbuřím nebo nedobytnými skalami. Pro svoji jedinečnou strategickou polohu byl poloostrov opevněný již v helénských dobách, kdy se nazýval Kandeleri. Současnou podobu pevnosti vtiskl první seldžucký vládce Alanye Alaaddin Keykubat, který ji r. 1221 nechal přebudovat, takže měla 83 věží a 140 bašt, což bylo při její rozloze číslo naprosto neuvěřitelné. Bylo zde také vybudováno na 400 cisteren, aby zásobovaly posádku i město vodou. Některé z nich se používají dodnes. Hradby byly budovány velice důmyslně, takže pevnost byla prakticky nedobytná. Dnes je zde muzeum, částečně pod otevřeným nebem, a pevnost je dodnes obývána. Podél hlavní cesty (až nahoru vede silnice, po které jezdí auta a minibusy, dopravující turisty až na vrcholek) jsou dnes turistické stánky či hospůdky, ale kousek od hlavní cesty je už docela běžný život místních obyvatel.

Kyzylkule
Typickou dominantou Alanye, snímanou ve všech ročních obdobích, je Kyzylkule, česky Červená věž. Své jméno dostala od červených cihel, ze kterých je budována její horní část. Věž postavil r. 1226 Ebu Ali Rehč el Katani, stavitel z Aleppa. Sultán Alaaddin Keykubat si jej pozval proto, že oceňoval jeho dřívější dílo - pevnost Sinop. Věž má půdorys pravidelného osmiúhelníku s průměrem 29 m a délkou stěny 12,5 m. Výška 33 m musela být ve své době opravdu monumentální. Jejích pět pater je dnes proměněno na muzeum, v prvním patře etnografické, nejvyšší patro slouží jako vyhlídka na město a přístav. Červená věž (Kirmizi Kulesi) kdysi bránila přístav, dnes je symbolem města a vyhlídkovým místem. Přímo pod hradem je menší krápníková jeskyně Damlatas, která je místními vyhledávaná kvůli blahodárným účinkům při léčbě astmatu a bronchitidy. U vchodu do jeskyně začíná Kleopatra beach (Kleopatřina pláž), nejznámější pláž v okolí.


Video k fakultativním výletům

 

VÝLETY:

Pamukkale

Pamukkale, v překladu bavlníkový hrad, je unikátní přírodní fenomén, který je považován za osmý div světa. I Vy se můžete projít po travertinových terasách, po kterých stékají minerální termální prameny s teplotou kolem 35°C. Už za dob antiky lidé věděli, že zde má voda léčivé účinky, proto vybudovali přímo nad těmito kaskádami město. Hierapolis Vás ohromí svou rozlohou a velice dobře dochovanými památkami, a také rozsáhlou nekropolí, kde najdete pozůstatky náhrobků, sarkofágů a mauzolea, které z tohoto místa dělají jedno z největších a nejzachovalejších pohřebišť na světě. Celé město spolu s terasami jsou zapsány do seznamu památek UNESCO. S českým průvodcem, vstupné v ceně, snídaně, oběd i večeře v ceně, nápoje extra.
Orientační cena: 65 €.

Green canyon

Milovníci přírody si jistě přijdou na své během vyhlídkové plavby po jezeře Národního parku Green Canyon. Otevře se Vám pohled na impozantní scenérie pohoří Taurus, budete obdivovat skalní útvary a úzké profily, kudy loď proplouvá. Ve smaragdových vodách se můžete osvěžit a vykoupat, čeká na Vás také výtečný oběd v restauraci nad jezerem s pohádkovým výhledem do okolí. S českým průvodcem, vstupné v ceně, oběd v ceně, nápoje extra.
Orientační cena: 55 €

Pirátská plavba

Okružní plavba okolo Alanye na palubě výletní pirátské lodě. Vychutnáte si jedinečný pohled na město a rozmanité středozemní pobřeží Turecka z rybí perspektivy. Budete obdivovat historickou část Alanye s kouzelným přístavem, Červenou věží, a především nedobytné opevnění starobylého hradu, který se majestátně tyčí nad městem. Pouze z moře můžete spatřit legendami opředenou jeskyni pirátů, jeskyni milenců a fosforeskující jeskyni. Poplujete podél proslulé Kleopatřiny pláže na otevřené moře, několikrát se během plavby vykoupete, a když budete mít štěstí, uvidíte i delfíny. S českým průvodcem, oběd i nápoje v ceně.
Orientační cena: 34 €.

Jeep safari

Dobrodružná jízda tureckým vnitrozemím, během které si z jeepu vychutnáte netradiční pohled na život a kulturu místních obyvatel a jedinečné scenérie pohoří Taurus. Křížem krážem projedete typickými vesničkami, plantážemi banánů a pomerančů, vzhůru do hor s bohatou flórou a faunou kouzelnými vyhlídkami na Alanyi. Osvěžíte se u přehrady a odpočinete si v údolí mezi skalami na pikniku na řece Dim, tak, jak to dělávají Turci už od pradávna. S českým průvodcem, oběd v ceně, nápoje extra.
Orientační cena: 38 €.

Sapadere canyon

Při projížďce otevřeným autobusem prozkoumáte oblast na východ od Alanye. Podél pobřeží budete obdivovat nekonečné plantáže banánovníků, v horách pak skvosty zdejší přírody a také původní vesničky, kde se téměř zastavil čas. Nahlédnete do místní mešity, mlýna a lomu na mramor. Vrcholem dne pro Vás bude procházka kaňonem Sapadere se skalními stěnami vysokými až 400 m, kterým protéká řeka s mnoha vodopády a ledově osvěžující vodou.
Orientační cena: 38 €.

Alanya shopping

Navštívíte jedny z nejlepších obchodů zde v Alanyi. Nejprve zavítáme do kožešnictví, kde máte možnost nakoupit za příznivé ceny kožené výrobky všeho druhu. Poté pojedeme do známého zlatnictví Tiffany, které Vás ohromí svým luxusem a šperky, jež zaujmou nejen vysokou kvalitou, ale i cenou. Dále navštívíte obchod s bižuterií a suvenýry. Na závěr se podíváme na Alanyi z panoramatické terasy v pohoří Taurus nad městem.
Orientační cena: 5 €.

Hammam

Nechejte se hýčkat v tradičních tureckých lázních. Poznáte na vlastní kůži něco typicky tureckého v prostředí jednoho z nejstarších Hammamu v Alanyi, kde na Vás dýchne ta pravá atmosféra. Odpočinete si a zároveň naberete novou sílu kombinací několika procedur, které na sebe v daném pořadí navazují. Nejprve se nahřejete ve vířivé vaně a saunách. Na vyhřátých mramorových stolech poté podstoupíte peeling speciální masážní žínkou a dále masáž mydlinkovou pěnou. Po celkové očistě si odpočinete u šálku pravého tureckého čaje. Dále následuje masáž celého těla olivovým olejem, který se dokonale vstřebá a je výborný pro regeneraci pokožky. Na závěr čistící pleťová maska, a z lázní vycházíte jako znovuzrozeni.
Orientační cena: 25 €.

Delfinárium

Vydejte se s námi do Mořského parku, kde na vlastní oči uvidíte zábavnou exhibici delfínů a lachtanů, kterou pro Vás připravili zkušení instruktoři jednoho z nejprestižnějších delfi-nárií v Turecku. Po skončení zhruba hodinového programu máte jedinečnou možnost vyfotit se s delfínem. Pokud si chcete odvézt nezapomenutelný zážitek, máte jedinečnou možnost si s delfínem v bazénu i zaplavat. S českým průvodcem, focení a plavání není zahrnuto v ceně výletu.
Orientační cena: 34 € - dospělí, 22 € - děti do 9 let.

Rafting

Dopřejte si dávku adrenalinu na raftech při sjíždění divoké řeky v národním parku Köprülü Canyon. Zažijete vzrušující jízdu peřejemi a další dobrodružné kousky, vykoupete se v průzračné horské vodě, a po celý den budete obklopeni jedinečnou přírodou pohoří Taurus. S tureckým instruktorem, oběd v ceně, nápoje extra.
Orientační cena: 35 €

Side, Manavgat

Milovníci historie jistě uvítají prohlídku malebného městečka Side, kterému se říká muzeum pod širým nebem. Budete kráčet ve šlépějích starých Řeků a Římanů a obdivovat jejich monumentální stavby, stejně jako tajuplné uličky a romantická zákoutí. Následuje příjemná plavba po smaragdové řece Manavgat ke Středozemnímu moři, kde loď zakotví a Vy se můžete vykoupat ve slané i sladké vodě zároveň. Na závěr společně nahlédnete do tajů islámského náboženství při návštěvě největší a nejkrásnější mešity na Turecké riviéře. S českým průvodcem, oběd v ceně, nápoje extra.
​Orientační cena: 38 €.

Ceny výletů jsou orientační a mohou být v průběhu sezóny změněny.

+420 583 550 370