Nic nenalezeno

Informace 


Hlavní město: Funchal
Státní zřízení: autonomní region
Rozloha: 740 km²
Počet obyvatel: 270 000
Hustota zalidnění: 318 ob. / km²
Nejvyšší bod: sopka Pico Ruivo (1 862 m n.m.)
Úřední jazyk: portugalština
Měna: Euro (
€)
Časový posun: - 1 hodina (oproti ČR)
Doba letu: cca 3,45 hod.

 

MADEIRA 
Hledáte ráj na Zemi? Potom jistě zkuste navštívit nádherný ostrov Madeiru. Madeira patří spolu s ostrovem Porto Santo k nejdůležitějším a jediným obydleným ostrovům Madeirského souostroví. Leží v Atlantském oceánu, díky jehož vlivu a subtropické poloze je na ostrově dostatek vláhy i tepla a tak získala právem zasloužený přívlastek “ostrov věčného jara“. Vliv mají, ale i vysoké hory, na jejichž vrcholcích se shlukují mraky. Portugalské souostroví se statusem autonomní oblasti a rozlohou 740 kmje vzdáleno 980 km jihozápadním směrem od Lisabonu a 580 km západně od Maroka v Africe. Znali jej již staří Římané, znovu bylo objeveno roku 1419 právě Portugalci. Běžně se souostroví člení na 4 části: Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas (14,2 km2) a Ilhas Selvagens (3,6 km).
Dnes na Madeiře žije kolem 270.000 obyvatel, z toho přibližně 120.000 v hlavním městě ostrova Funchalu. Druhý obydlený ostrov Porto Santo, s rozlohou 42,5 km, má necelých 4.500 obyvatel.
Ostrovy Desertas jsou jakýmsi pokračováním východní části ostrova Madeira, od něhož je dělí 20 km vodní plochy. Touto úžinou proplouvají lodě do Evropy a také tudy pravidelně táhnou velryby, což bylo v dobách před vstupem Portugalska do Evropské unie základem zdejšího lovu a zpracování velryb. Bývalí velrybáři dnes pracují v Muzeu velrybářství v Caniçalu nebo v člunech provázejí turisty pozorující velryby. Souostroví je dobře pozorovatelné z celého jižního pobřeží Madeiry. Všechny ostrovy jsou přírodní rezervací, přísně hlídanou ochranáři. Žijí zde ptáci, ale nejvzácnějším chráněným živočichem je zde tuleň středomořský.
Ostrovy Selvagens jsou rovněž přírodní rezervací. Leží v cestě lodím plujícím na Kanárské ostrovy a v minulosti byly často příčinou neshod mezi Španělskem a Portugalskem.
Z geografického hlediska je souostroví Madeira sopečného původu, stejně jako celá oblast Makaronézie, jejíž je součástí. Nejvyšší horou nejen Madeiry, ale i celého souostroví je sopka Pico Ruivo s nadmořskou výškou 1.862 m. Jednotlivé ostrovy jsou vrcholy starých podmořských sopek. Moře kolem ostrovů má hloubku cca 4.000 m a již 5 km od pobřeží dosahuje hloubka moře 3.000 m. Díky Golfskému proudu teplota vody kolem Madeiry neklesá ani v zimě pod 18 oC, což je příčinou “věčného jara“ na ostrově.
Madeira je oblíbeným cílem turistů a pro svou nádhernou přírodu, zejména exotickou květenu, která sem byla v hojné míře dovážena z celého světa, je rovněž nazývána “ostrovem květin“. Na náhorních plošinách roste fialový vřes, v mlze lze zahlédnout pasoucí se ovce a krávy. Strmé kopce jsou buď přeměněny na terasovitá políčka anebo jsou porostlé vysokými velmi starými stromy. Pěstuje se zde vinná réva a banány. Mimořádně pozoruhodný je vavřínový prales, který tvoří skoro 30% porostu Madeiry. Na Madeiře roste asi 700 druhů rostlin – květin, kapradin, různých druhů jalovce a vavřínu, především ale velké množství orchidejí, které se v takovém počtu nevyskytují nikde jinde na světě. Nejvýraznější květinou je však dračinec neboli dracéna. Některé druhy jsou až 2.000 let staré.
Turisty jistě zaujmou také botanické zahrady, třetihorní prales Laurisilva, v krásné zátoce ležící hlavní město Funchal s přístavem, malebnými uličkami a kavárnami. Nezapomeňte se také projít podél místních zavlažovacích kanálů, plných zeleně a květů, které v husté síti 2.150 km protkávají celý ostrov.
Časový posun - 1 hodina.


LETECKÁ DOPRAVA NA MADEIRU
Zajištěna leteckou společností Smart Wings na charterových letech.


DÉLKA ZÁJEZDU
Do celkového počtu dní jsou zahrnuty i dny určené na přepravu. U leteckých zájezdů je část prvního a posledního dne vyhrazena také k zajištění letecké přepravy, čekání na odbavení v letištní hale, transferů z letiště do místa pobytu a zpět a organizačním záležitostem souvisejícím s ubytováním. Je třeba vzít na vědomí, že v tomto smyslu nelze tyto dny považovat za dny plnohodnotného rekreačního pobytu a tudíž reklamovat případnou kompenzaci za zkrácení pobytu. Podrobnosti naleznete v bodě 5.6 Všeobecných podmínek pro účast na zájezdech CK ANCORA.

TRANSFERY NA LETIŠTĚ V MÍSTĚ POBYTU
Všechny transfery z letiště a na letiště v místě pobytu jsou vždy zahrnuty v ceně a bez příplatku.

CESTOVNÍ DOKLADY
Občané České republiky potřebují ke vstupu do autonomního regionu Madeira platný cestovní pas nebo platný občanský průkaz. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným (odstřiženým) rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Portugalska. Od data 26.6.2012 musí mít každý občan ČR pro účely cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad. Maximální délka bezvízového pobytu je 90 dní.

DELEGÁTI
Po dobu pobytu na Madeiře vám budou ve stanovených dnech a hodinách ve vašem ubytovacím zařízení k dispozici česky nebo slovensky mluvící delegáti cestovní kanceláře ANCORA nebo partnerské cestovní kanceláře na Madeiře. Mimo návštěvní hodiny je v nutných případech budete moci kontaktovat telefonicky na čísle, které obdržíte po vašem příletu.

MĚNA
1 Euro (1 
 = 100 centimů), kurz cca € 1 =  27 Kč.

ÚŘEDNÍ JAZYK
Úředním jazykem je portugalština. Domluvíte se ale také anglicky, někdy i německy a francouzsky.

ČESKÉ ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY

Honorární konzulát České republiky v Portugalsku – Consulado Honorário de República Checa
Avenida Santiago Menor, 23, 9060-056 Funchal
Telefon: 
00351/291231337
Diplomatická působnost: ostrov Madeira


DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Tísňová linka v zemích EU: 112 (Jednotná tísňová linka pro policii, záchrannou službu, hasiče - je funkční nepřetržitě) 
Cizinecká a pohraniční policie - Serviço de Estrangeiros e Fronteiras - SEF,
kontaktní centrum: 808 202 653 (z pevné linky), 808 962 690 (z mobilu)
800 296 296 – linka na pomoc turistům.

 

POČASÍ
Říká se, že na Madeiře je věčně jaro. Počasí je zde ovlivňováno větrem vanoucím od Atlantiku, teplým Golfským proudem, ale i vysokými horami, na jejichž vrcholcích se shlukují mraky. V zimě sem přijíždějí turisté ze severu, většinou Angličané. V tuto dobu zde bývá větrno, deštivo, přesto však vcelku teplo. V létě je na Madeiře teplo, vlhko a většinou bezmračné počasí. Typické počasí během dne je jasné ráno a odpoledne se zatahující mraky, které sestupují z hor. Zdejší počasí je vskutku příjemné pro milovníky jara nebo brzkého léta.

 

STRAVOVÁNÍ
Madeirský jídelníček je velmi bohatý na mořské plody a ryby. V restauracích dostanete spoustu rybích specialit. Jednou z chutných ryb je mečoun. Jeho uzená varianta se podává jako předkrm. To je portugalská specialita. Obvyklé a tradičně chutné jsou tuňákové steaky v omáčce z madeirského vína.
Chutnou tradiční přílohou jsou smažené kostičky z kukuřičné mouky, které trochu připomínají krokety. Madeira je i speciální druh lahodného vína. Toto víno se zde pěstuje, vyrábí, ochutnává a oslavuje. Portugalskou specialitou je volský jazyk na omáčce z madeirského vína. Madeira spolu se známějším portským se zde pije jako dezertní víno. 

 

SUVENÝRY
Pokud sobě a svým blízkým chcete z dovolené přivézt něco pěkného, budete mít na Madeiře z čeho vybírat. Najdete zde několik charakteristických druhů rukodělných výrobků, jež jsou skutečně vyráběny tradičními výrobními postupy. Mezi ně patří precizní jemné krajky a výšivky, kvalitní proutěné zboží, nádherné květiny a výborná portugalská a především madeirská vína. V horách se prodávají ponča a svetry z pravé ovčí vlny dovážené z Portugalska. Také tu bývají k vidění výrobky obuvníků, kteří nabízejí krojové boty z pravé kozí kůže. Další sortiment tvoří portugalská keramika. 

 

SPORT A ATRAKCE
Vzhledem k nedostatku rovného terénu tu nejsou nikterak velká sportoviště. Madeira však může svým návštěvníkům nabídnout atrakce ve formě golfu, squashe, jízdy na koních, koupání a potápění, rybaření, fotbalu, výletů lodí, letů balónem či helikoptérou, jízdy unikátním silničním tobogánem v proutěných vozících. Mezi největší zážitky určitě patří festivaly, kterých je v průběhu roku opravdu požehnaně. Po večerech můžete navštěvovat kasina, taneční bary, koncerty vážné hudby, kabarety a samozřejmě restaurace.

 

DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY
Existují tři základní způsoby, jak cestovat po Madeiře. Autobus, taxi a auto z půjčovny. 
Autobusy jsou nejlevnější varianta, nejezdí ovšem všude. Dovezou vás do větších madeirských měst, jsou čisté, spolehlivé a jezdí načas. Meziměstské autobusy jsou nejčatěji bílo vínové a stojí pár euro podle vzdálenosti. Podstatná část jejich stání je ve Funchalu u začátku lanovky, ale některé jezdí z jiných zastávek, které jsou rozmístěny podél hlavní silnice na nábřeží.
Autobusy MHD jezdí pouze ve Funchalu, jsou vždy žluté, nebo oranžové a mívají i turistickou variantu, kde se dá sedět ve druhém patře na střeše. Funchal je rozdělen do tří zón, tří soustředných polokruhů. První je kolem přístavu a centra města, poslední sahá k hoře Monte. Čím vzdálenější zóna, tím dražší lístek. Ceny zpátečních lístků jsou 1,07 EUR - 1. zóna Lido, 1,47 EUR - 2. zóna Botanická a Orchidejová zahrada, 1,90 EUR - Monte, Palheiro Fereiro, Praia Formosa. Jízdenky nejsou omezeny časem ani trasou, pouze zónou. 
Taxi je bezesporu nejpohodlnější, ale samozřejmě také nejdražší varianta, i když ne tak drahá jako v Čechách. Všechny vozy mají taxametr. Většinu taxíků najdete ve Funchalu a zastaví na mávnutí. Také vám jej mohou zavolat na požádání z recepce hotelu. Ceny z centra k turistickým místům ve Funchalu jsou pevné, např. na Monte vás zpáteční cesta vyjde na 15 EUR. Po 22. hodině jsou ceny o 20% vyšší. Taxík si lze také pronajmout na celý den cestování po ostrově. To vyjde přibližně na 75 EUR. Kontakty a oblíbené trasy najdete v infocentru.
Půjčovny aut jsou dost drahé a ceny pohonných hmot také nejsou nejnižší. Chcete-li však poznat celý ostrov, být pánem vlastního času i cest a užít si řízení, neváhejte si auto půjčit.

Co musíte splňovat pro zapůjčení auta: Potřebujete pouze platný mezinárodní řidičský průkaz starý nejméně rok a platný pas, nebo občanku. Také tu neplatí věková hranice pro řízení 18 let jako u nás, ale 21. Ani pokud vám ještě nebylo 25 let, nebudete platit navíc poplatek pro mladé řidiče, jako je tomu třeba ve Skotsku.
Lze zapůjčit i skútry, ale ty se do madeirských kopců moc nehodí, protože mají slabý motor a navíc často prší. Půjčovny, které poskytují skútry, půjčují často i horská kola.

Protože je Funchal v kopci, můžete tu jako jeden z možných dopravních prostředků využít lanovku, která vás vyveze na Monte, nebo k botanické zahradě. Lanovka má 41 kabin po 8 místech. Cesta trvá 15 minut a je otevřeno od 10:00 do 18:00.
Na menší ostrůvek za písčitou pláží se můžete vydat malým letadlem, trajektem, ale také na lodi Kryštofa Kolumba Santa Maria, která kotví ve funchalském přístavu. I tyto informace se dovíte v turistickém informačním centru.

 

 

Video k destinaci:

Přihlaste se k odběru novinek

Nevíte si rady

s výběrem Vaší dovolené?

Neváhejte nás kontaktovat

Online katalog leteckých zájezdů na sezónu 2024.

Prolistovat nebo stáhnout zde

Upřednostňujete při koupi zájezdu

spíše osobní kontakt s prodejcem?

Navštivte některého z našich partnerů
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.